Karolinka - město na Valašsku

 / 

O městě

 / 

Aktuality

 / 

Zájezd pro seniory Slovensko
 

Aktuality

1,SELECT * FROM aktuality WHERE (zobraz = '1') AND (id = 974) ORDER by priorita ASC, datum DESC, cas DESC

30.05.2018 | Zájezd pro seniory Slovensko

 

Město Karolinka v rámci programu Moderní senior pořádal již tradiční zájezd pro seniory, letos zaměřen na Slovenskou republiku.

 

více informací zde

1. den MS - Zájezd Bojnice, Nitra město, Synagoga, divadlo 30.05.2018

2. den MS - Zájezd Nitra, hrad, biskupský palác, kalvárie 31.05.2018

3. den MS - Zájezd Bratislava hrad, Bratislava 01.06.2018

 

 

ZÁJEZD NA SLOVENSKO V RÁMCI PROGRAMU MODERNÍ SENIOR     

Absolventi všech kurzů pořádaných v rámci programu Moderní senior se vydali na zájezd do Bojnice, Nitry a Bratislavy. Dne 30. května 2018 jsme vyrazili směr Slovensko.  Naše první zastávka byla na zámku v Bojnicích, kde jsme absolvovali velké množství schodů, což byla naše první zatěžkávací zkouška. Poté jsme pokračovali do Nitry, kde jsme si prohlédli město. Nejdříve jsme se ubytovali v úplném centru města, kde jsme měli odevšad velmi blízko. U vchodu do hotelu nás čekal pan průvodce, který nás provedl Nitrou - historickou části a dostali jsme se také do nitranské synagogy, která nyní slouží ke koncertním účelům. Byla velmi krásně zdobena štukovými krajkami a celá byla laděna do bílé barvy.  Večer jsme navštívili Divadlo Andreje Bagára s představením „Štefáník, slunce v zatmění".  Divadlo bylo velmi dlouhé, ale nikomu z nás to příliš nevadilo, všichni jsme zůstali až do konce, protože bylo velmi krásně provedeno. Mělo krásné a zajímavé kulisy a velmi na nás zapůsobila řada replik, která se týkala vzniku samostatného Československa, na kterém se M. R. Štefánik podílel. Zajímavé bylo také, jak jej oslovovala jeho maminka: „Milanko, Milanečko". Večer jsme se podívali na krásnou večerní fontánu před divadlem, potoulali jsme se po městě a šli jsme si odpočinout do našeho hotelu Zobor.

         Druhý den, 31. května 2018 jsme si prohlédli nejdříve nitranská hrad. Paní průvodkyně z hradu nás seznámila s naší společnou historií Velkomoravské říše               a Nitranského knížectví, viděli jsme řadu zlatých monstrancí, které se používali při různých bohoslužbách, viděli jsme krásně zrekonstruovaný hrad a poté nás čekala návštěva biskupského paláce. Prohlídku biskupského paláce, jehož zhlédnutí není vůbec běžné a jehož prohlídku nám zajistila paní tajemnice přes své slovenské přátele.  Prostory biskupství, včetně reprezentačních prostor jsou používány a obývány panem biskupem nitranským, panem tajemníkem, ceremoniářem biskupství a jeho pomocnicemi - mniškami, které jsou jim nápomocny v každodenním životě. Průvodcem nám byl pan tajemník nitranského biskupství. Z těchto prostor jsme si mohli také prohlédnout celou Nitru, protože hrad a samotné biskupství se nachází za sedmi vrcholcích Nitry. Poté jsme navštívili Kalvárii v Nitře, prošli jsme si křížovou cestou, kde nás prováděla průvodkyně Informačního centra z Nitry, která nám pověděla také něco dalšího    o historii Nitry, co jsme ještě neslyšeli. No a nakonec jsme navštívili muzeum v Misijním době Matky boží, které obsahovalo řadu exponátů, které přivezli různí faráři z misií po celém světě. Nachází se tam také expozice vycpaných zvířat z celého světa. Velmi nás zaskočila věta našeho jednoho účastníka zájezdu, malého chlapce (pětiletého vnuka naší kolegyně), který se tak opatrně otázal:   „A ta zvířátka jsou všechna mrtvá, oni je zabili...?" Tato bezelstná otázka nás všechny, kteří jsme ji zaslechli, velmi zasáhla...  Poté jsme si prohlédli přilehlý kostel, který byl pro veřejnost v tomto čase uzavřen, kde nás provedli bývalí faráři naší farnosti - pánové - páter Jozef Strečka, který je správcem této farnosti a páter Marek Poláčik. Oba nám ukázali své působiště a také jsme si prohlédli venkovní prostory se zahradou, kde sídlí  Montessori školka, Centrum Skalka, která se nachází ve venkovních prostorách Misijního domu. Za ochotu     a vstřícnost, s jakou nás přijali, bychom jim touto cestou chtěli dodatečně poděkovat. V odpoledních hodinách jsme se připravili na cestu do Sence,          kde jsme se ubytovali v penzionu manželů Kruppových na Senci u Slunečních jezer, kde se nám tak líbilo, že bychom se tam chtěli ještě někdy podívat            a zaplavat si... Večer jsme odjeli do Bratislavy, kde jsme navštívili Slovenské národní divadlo - historickou budovu, kde jsme shlédli operu „Nabucco", což byl jeden z nejkrásnějších zážitků. Velkým pokrokem nyní je, že současně se zpěvem operních pěvců jde čtecí zařízení, kde jsme si mohli přečíst, o čem tak krásně jednotlivé postavy zpívají, protože opera byla zpívána italsky. Celá scéna             a provedení opery bylo překrásné, slyšeli jsme, co je možné dokázat s hlasem       i v těch nejvypjatějších pozicích. Krásně naladěni jsme se rozloučili z večerní Bratislavou, udělali si pár krásných fotek a vrátili se zpět do Sence.

         Třetí den, 1. června 2018 nám začala prohlídkou Bratislavského hradu. Paní Lenka nám nezapomněla popřát k Mezinárodnímu dni dětí, protože všichni jsme něčí děti... Ihned pro příjezdu nás překvapilo množství policie u budovy Slovenského parlamentu, až později jsme se dověděli, že někdo ohlásil bombu, tak tento prostor byl zajištěn a kontrolován, ale to nám prohlídku hradu, který s tímto prostorem sousedí, vůbec nepřekazilo. Na hradě jsme kromě historie hradu, zhlédli výstavu 100 let Československa, která teprve před nedávnem začala. Někteří z nás si prohlédli řadu historických exponátů, které ve svém životě používali. Viděli jsme také leteckou bundu, ve které zahynul Milan Rastislav Štefánik, ale také svetr, který na sobě nosil pan prezident Václav Havel, když byl hlavním představitelem Občanského fóra. Zajímavé bylo také,              že v historii architektury byl zmíněn také první československý mrakodrap, který je ve Zlíně a dnes v něm sídlí Krajský úřad Zlínského kraje (21. budova bývalého areálu Svit). Paní Lenka nám také připomněla, že i město Karolinka podobnou výstavu připravuje a abychom se doma pořádně podívali na dobové oblečení, pokud máme, také na fotografie, aby i naše karolinská výstava byla tak zajímavá. Poté jsme si prohlédli s průvodkyní města historickou část Bratislavy, dali si dobrou zmrzlinu, kávu, oběd... a pomalu se chystali k odjezdu domů. Domů jsme přijeli všichni zdraví, trochu unavení, ale spokojení.

                   Věřím, že ve všech tento výlet zanechal mnoho hezkých dojmů. Přestože, nejstarší účastnici zájezdu je 84 let a ostatní z účastníků byli také většinou senioři, výlet zvládli úžasně! A víte, kolik jsme nachodili kilometrů? První den asi 8,2 km, druhý den asi 8 km a třetí den asi 6,5 km. Vše klapalo též díky skvělému řidiči a ukázněnosti všech zúčastněných. Jak říkala, paní Lenka: „Nikdy jsme na nikoho nemuseli ani minutku čekat, všichni jste byli skvělí, dochvilní...".  Paní Lenka Denkocy si také zaslouží největší poděkování, protože vše potřebné zorganizovala sama způsobem, který může konkurovat cestovním kancelářím. Chceme také poděkovat vedení města, že se o seniory města tak soustavně stará.  Děkujeme také všem „účastníkům zájezdu".

Jarmila Blažková, absolventka kurzu Trénování paměti a účastnice zájezdu

 

 

Městský úřad Karolinka

Radniční náměstí 42
756 05 Karolinka
IČ: 00303909

 



Úřední hodiny

    Pondělí: 8:00 - 11:00   12:00 - 17:00
    Středa: 8:00 - 11:00   12:00 - 17:00
           
   

 

 
Partneři
Papradno  
Bytča  
Púchov  
Vysoká nad Kysucou
 
 

východní morava     valašsko     valašsko horní vsacko     kudy z nudy