Karolinka - město na Valašsku

 / 

O městu

 / 

Aktuality

 / 

Obměna požární techniky u JSDHO Karolinka zařazenou do kategorie JPO II
 

Aktuality

Obměna požární techniky u JSDHO Karolinka zařazenou do kategorie JPO II

15.09.2021

V letošním roce se městu Karolinka podařilo obnovit techniku ve výbavě JSDHO Karolinka, a to konkrétně automobilovou plošinu.Dosavadní plošina na podvozku Tatra 148 byla vyrobena již v roce 1978, sloužila tedy celkem 43 let. Tato doba byla již velmi znát a udržovat ji v provozu tak, aby procházela zkouškami a revizemi, bylo již velmi obtížné. Podvozková část již také vyžadovala rozsáhlou opravu. Po dlouhém zjišťování a propočítávání variant, jak udržet výškovou techniku v Karolince, jsme narazili na možnost nákupu starší techniky. Plošinu, kterou se městu podařilo získat v loňském roce, vyřazovali hasiči v Holandsku, kde byla nahrazena novým strojem. Po obhlídce vozidla a zjištění, co takový převoz a přihlášení takovéto techniky obnáší, rada města nakonec souhlasila s nákupem.

Nákup byl realizován prostřednictvím firmy THT Polička s.r.o., která je u nás autorizovaným prodejcem a servisem této techniky. Rovněž na vozidle provedla požadované úpravy tak, aby splňovaly požadavky na zařazení do IZS (každá země má různé požadavky např. na barevnou úpravu, výstražná světla, vybavení atd.).

A nyní něco o technice.

Jedná se o automobilovou plošinu na podvozku Mercedes-benz Econic. Nástavbu vyrobila firma Bronto, což je celosvětově známý výrobce plošin. Vyrobena byla v roce 2001, kdy byla zakoupena pro Holandské hasiče ve městě Harlingen, kde sloužila až dosud. Jedná se o plošinu s teleskopickým hlavním ramenem a zalamovacím druhým ramenem. Tento systém, oproti systému kloubovému, který měla původní plošina, umožňuje při stejném výškovém dosahu 27 metrů vyšší boční dosah (17 metrů oproti původním 15 metrům) a mnohem lepší manévrovatelnost. Vyšší je rovněž nosnost pracovního koše (400 kg proti původním 240 kg). Plošina umožňuje rovněž vykonávat více pohybů najednou, což u staré plošiny nešlo. Vyrovnání nástavby do vodorovné polohy před započetím práce vykonává systém plošiny automaticky. Jedná se o požární plošinu, je tedy vybavena rozvodem požární vody do pracovního koše, kde je možnost použít elektronicky ovládanou lafetovou proudnici (vodní dělo), hadici na navijáku, nebo připojit standardní hadicové vedení. Plošina je rovněž vybavena adaptérem pro připevnění záchranných nosítek v pracovním koši pro záchranu zraněných osob z výšek.

Před zařazením k jednotce firma THT Polička provedla úpravy dle našich požadavků. Vozidlo bylo přelakováno, byly zhotoveny nové polepy a na vozidlo bylo instalováno nové výstražné zařízení (majáky). Rovněž byla provedena zástavba námi dodaného vybavení (radiostanice, svítilny, armatury, motorová pila...).

 

A nyní k financování

Pořízení  příslušenství k plánované plošině   bylo  realizováno  v roce 2020 z rozpočtu města   z kapitoly pro JPO II, určené k tomuto účelu, a to   ve výši 

480 000  Kč / vč. DPH 21 % /.  Samotný  nákup plošiny byl  realizován až v letošním roce ve výši 1 417 000 Kč /vč. 21 % DPH /, na který nám Zlínský kraj přispěl  částkou  ve výši 23,33 %  celkových způsobilých výdajů. Prodejem původní plošiny jsme získali  částku  ve výši  100  000  Kč. Zbývající část  faktury  / kromě prodeje původní plošiny a dotace ze Zlínského kraje /  je hrazena  ze schváleného rozpočtu města,  vyčleněného  pro JPO II v roce 2021.

Doufáme, že pořízená technika bude dobře a dlouho sloužit ve prospěch města a občanů.

Zdeněk Valíček, velitel JPO II

             

stará plošina                                                                        nová plošina

 

                        

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

Městský úřad Karolinka

Radniční náměstí 42
756 05 Karolinka
IČ: 00303909

 Úřední hodiny

    P: 7:00 - 11:00   12:00 - 17:00
    Ú: 7:00 - 11:00   12:00 - 15:00
    S: 7:00 - 11:00   12:00 - 17:00
    Č: 7:00 - 11:00   12:00 - 15:00
    P: 7:00 - 11:00   12:00 - 13:30
           
   

 

 
Partneři
Papradno  
Bytča  
Púchov  
Vysoká nad Kysucou