Karolinka - město na Valašsku

 / 

O městě

 / 

Aktuality

 / 

Výlet do Prahy
 

Aktuality

1,SELECT * FROM aktuality WHERE (zobraz = '1') AND (id = 758) ORDER by priorita ASC, datum DESC, cas DESC

16.09.2016 | Výlet do Prahy

 

Výlet do Prahy proběhl ve dnech 16. 9. - 18. 9. 2016.

 

Ve dnech 16.-18.9.2016 jsme se s naší lektorkou trénování paměti a angličtiny, v rámci našeho programu Moderní senior a U3V, zúčastnili zájezdu do Prahy. Zájezd nebyl pro nás všechny zúčastněné již ničím novým, protože v loňském roce jsme Prahu už navštívili,         ale program jsme samozřejmě měli odlišný. Vyšlo nám počasí, program, řidič i naši průvodci, kteří byli jedineční.

Zájezd byl připravován dlouho, protože září je pro Prahu turistická špička, o čemž jsme se přesvědčili ihned první den, když jsme navštívili Pražský hrad. Vstávali jsme velmi brzy, protože z Karolinky jsme vyjížděli už v 3:30 hodin ráno, ale po cestě málo kdo z nás spal.     Měli jsme trochu obavy z cesty po dálnici, abychom nepřijeli pozdě, protože jsme měli osobně domluveného velmi vzácného průvodce, pana PhDr. Františka Kadlece, který pracoval jako vedoucí turistického odboru Pražského hradu více jako 20 let a je mimo jiné autorem Zlaté uličky na Pražském hradě. Ale povedlo se, přijeli jsme na čas, prošli jsme velkou řadou a osobní prohlídkou před vstupem do areálu Pražského hradu, ale k našemu velkému překvapení, prohlídka i fronta ke kontrole proběhla velmi rychle. Viděli jsme Pražský hrad, Chrám svatého Víta, Vladislavský sál, Zlatou uličku, Zámecké schody, poté i Malou stranu     a Úřad vlády. O tom, že Praha je plná turistů, jsme se přesvědčili ihned při vstupu do Chrámu svatého Víta, kdy tam bylo natolik nedýchatelno, že některým z nás se udělalo až nevolno. Ale zvládli jsme to všichni, ve Zlaté uličce jsme se mohli obdivovat krásným malinkým „krámečkům“, které byly každý zajímavý něčím jiným. Našli jsme dokonce služby paní Marie Paškové, jmenovkyně naší jedné účastnice za 20 haléřů… (viz foto). No, to bychom se za takovou částku dnes už žádných služeb nedočkali. Prošli jsme pod Svatováclavskou vinící  po starých Zámeckých schodech, po 121 schodech z kamene, kolem sochy K. Hašlera… Odsud jsme se jeli ubytovat do Hotelu Fortuna West na Praze 6, který jsme už také znali z loňska. Trochu jsme si odpočinuli a vydali se tramvají do divadla Ypsilon, kde nikdo z nás do té doby nikdy nebyl. Zažili jsme představení T.G.M. aneb Masaryk v kostce, kdy jsme se dozvěděli i o některých slabostech našeho pana prezidenta… Seděli jsme v prvních řadách,  v bezprostřední blízkosti takových herců jako paní Jany Synkové, Petra Vacka, Pavla Nového,            Jana Přeučila, Jiřího Štědroně a dalších, což násobilo náš požitek z podařeného představení. Unaveni, ale spokojeni jsme se vrátili zpět do hotelu. První den byl opravdu náročný, protože bylo velmi, ale velmi teplo…

Druhý den byla sobota 17.9.2016 ráno, nás překvapil deštěm a mírným ochlazením, což nám přišlo velmi vhod. Ihned v 9:30 jsme dorazili do Strahovského kláštera, což je 850 letý architektonický skvost na úpatí Petřína. Zde jsme si prohlédli Strahovskou obrazárnu s obrazy ze 14. století – například obraz Madony Strahovské, svaté Barbory; Strahovskou knihovnu se vzácnými 2000 rukopisy, také Hvězdný atlas, Strahovský evangeliář, ilustrovaný cestopis ze 17. století – celkem 140 000 svazků v Teologickém sále, ale i Filozofický sál této knihovny, budovu konventu. Odtud jsme se jeli naobědvat, někteří poprvé do Ikei, a poté jsme se projeli historickou tramvají č. 91 z Vozovny Střešovic do Holešovic a zpět na Václavské náměstí. Zjistili jsme na vlastní kůži, jaké to je, jezdit na dřevěných lavicích v tramvaji bez dveří, ale za velmi příjemné společnosti průvodčích a pana řidiče. Chtěli bychom poděkovat panu Petru Čtvrtníkovi, vedoucímu střediska Dopravního podniku hlavního města Prahy, a.s.,    který nám k plánované lince historickou tramvají přistavil ještě jeden vůz, abychom se tam      i s ostatními návštěvníky vešli, což se také podařilo. Po projížďce historickou tramvají jsme vystoupili na Václavském náměstí… Prošli jsme si Václavské náměstí, kde jsme narazili        na demonstraci anarchistů, zašli na Staroměstské náměstí, dali si kávičku a vyrazili do divadla Brodway na muzikál Mýdlový princ. Muzikál se nám moc líbil – hráli tam takoví herci jako Tereza Kostková, Jaroslava Obermaierová, Sagvan Tofi, Jaromír Nosek a další. Pokud někdy půjdete do tohoto divadla, tak nikdy si nekupujte lístky na balkon, doporučujeme… Bylo tam opravdu velmi horko a paní Lenka nám musela neustále otevírat dveře do chodby, abychom mohli dýchat. No ale přesto muzikál stál za to, velmi jsme se nasmáli. Na jeho konci jsme všichni stáli, tleskali a zpívali s herci písně Václava Neckáře. Večer jsme se vrátili do našeho hotelu a někteří z nás i s našimi zajímavými fotografiemi s logem Mýdlového prince, které byly pořízeny při našem příchodu do divadla.

Třetí a poslední den jsme se brzy po snídani přepravili do Benediktínského arciopatství         sv. Vojtěch a svaté Markéty na Břevnově. V 9:00 hodin ráno jsme již byli na mši v barokní bazilice sv. Markéty na Břevnově. Zde jsme slyšeli zrekonstruované varhany, viděli jsme, jak se odehrává bohoslužba v jiném kostele. Zde nás zaujaly především děti, které přinášely k uctívání hostii pro ostatní věřící.  Vůbec tam bylo hodně dětí, které se volně pohybovaly        v prostorách baziliky v průběhu mše a nikoho tím nerušily. Viděli jsme dokonce malou dívenku, která vedle nás své oblíbené hračce – psíčkovi ukazovala obrazy s pannou Marií. Také bylo pro nás nové, že příspěvky na kostel nikdo nevybírá v průběhu mše, ale peníze          se vhazují až při východě z baziliky. V bazilice jsou ke zhlédnutí nádherné obrazy Petra Brandla, jednoho z nejvýznamnějších barokních malířů. Prohlédli jsme si také zrekonstruované zahrady Břevnovského kláštera a poté nás čekal bratr Martin, mnich benediktínského řádu, který nás provedl reprezentativními prostory prelatury se slavnostním Tereziánským sálem Břevnovského kláštera a vstoupili jsme také do románské krypty           z 11. století. Bratr Martin byl velmi zajímavý a veselý člověk, který nám také přiblížil obyčejný život benediktýnů, dokonce jsme se dozvěděli, že tam mají svůj pivovar, pneuservis. Uvedl nám, že jeden ze členů řádu přezouvá pneumatiky, jiný se stará o pivovar, další překládá knihy a další je například knihvazačem. Bylo to velmi zajímavé povídání                    a putování historií. No a odsud jsme pospíchali na Česko-bavorskou zemskou výstavu Císař Karel IV. 1316–2016 pořádanou při příležitosti 700. výročí narození tohoto výjimečného panovníka ve Valdštejnské jízdárně, na Malé straně v Praze. Výstava byla velmi krásná           a dokonce jsme viděli originální císařskou korunu z katedrálního pokladu v Cáchách, kterou byl Karel IV. v roce 1349 korunován římským císařem. Tato koruna byla poprvé                   po 667 letech v Praze. Viděli jsme také řadu originálů a nejvíce se nám asi líbily obrazy mistra Theodorika s jeho nezaměnitelnou nádhernou královskou modří, která se vyráběla z kamene lapis lazuli a také použití pravého zlata na malbách a rámech jeho obrazů. I po tolika stoletích, jsou obrazy stále nádherné. Odborný výklad paní průvodkyně zaujal i našeho 14 letého vnuka, který hltal každé slovo, i když historie není zrovna jeho koníčkem. Jsme moc rádi, že jsme tuto výstavu stihli, protože v Praze končí 25. září. No a to byl konec našeho třídenního putování. Po cestě jsme se už jenom zastavili na obědo-večeři, připili si na šťastný návrat. Unaveni, ale spokojeni jsme se v pořádku vrátili domů.

Jménem všech účastníků chci poděkovat za bezchybnou přípravu, organizaci, ochotu                     a trpělivost naší lektorce a tentokrát i průvodkyni, paní PhDr. Lence Denkocy. Pevně všichni doufáme, že v příštím roce opět pojedeme a už se na to těšíme!

Jaroslava Hajdová

 

 

fotografie naleznete zde

 

Městský úřad Karolinka

Radniční náměstí 42
756 05 Karolinka
IČ: 00303909

 



Úřední hodiny

    Pondělí: 8:00 - 11:00   12:00 - 17:00
    Středa: 8:00 - 11:00   12:00 - 17:00
           
   

 

 
Partneři
Papradno  
Bytča  
Púchov  
Vysoká nad Kysucou
 
 

východní morava     valašsko     valašsko horní vsacko     kudy z nudy